Zkusíte látkové pleny?

Zkusíte látkové pleny?

Souboj jednorázových a látkových plen je starý jako jednorázové plenky. Právě jednorázové plenky si našly mnoho příznivců mezi rodiči a nad látkovými jasně zvítězily. Jsou v oblibě hlavně proto, že jsou prostě snazší na používání. Jednoduše je po použití vyhodíte a vezmete si novou. U látkových plen takovou možnost nemáte a musíte je nechat namočit a potom vyprat. A právě více práce s nimi odkazují celou řadu rodičů od jejich používání. A to je obrovská škoda.

látkové pleny

Látkové plenky jsou velmi ekologické. Nezatěžujete životní prostředí obrovským množstvím odpadu. Ruku na srdce – pokud jste už zkoušeli třeba u prvního dítěte jednorázové plenky, máte přehled, kolik odpadu jste tím vytvořili? Je to obrovské množství, které se nerozloží. Existují sice ekologické jednorázové plenky, ale jejich používání není tak rozšířené, protože jsou zpravidla velmi drahé. A většina rodičů dnes vybírá plenky hlavně na základě nízké ceny.

Dejte jim šanci
S látkovými plenami je sice více práce, ale když si spočítáte pořizovací náklady a vydělíte je počtem plen za jeden den po celou dobu, kdy je vaše dítě bude nosit, vyjde vám, že jejich cena je podstatně nižší. Musíte je sice prát a žehlit, ale kromě ekonomické stránky věci byste měli zohlednit i to, že jsou pro jemnou dětskou pokožku daleko příjemnější než jednorázové plenky. Jsou totiž velmi prodyšné a nezpůsobují vznik opruzenin.

jednorázové plenky

Dáte šanci těm látkovým? Kromě klasických plenek budete potřebovat i svrchní kalhotky na látkové pleny, které plenku udrží na místě. Díky kalhotkám bude plenka držet tam kde má a nasaje všechno potřebné. Svrchní kalhotky se prodávají v mnoha roztomilých dětských designech pro kluky i pro holky. Najdete je se zapínáním na patentky či na suchý zip. Oblíbenější jsou patentky, protože díky nim kalhotky rostou spolu s miminkem – patentky jsou v několika řadách, takže zrovna můžete používat ty, které velikostně odpovídají vašemu miminku.