Máte zahradu a staráte se o ni dobře?

Máte zahradu a staráte se o ni dobře?

Mám jen malou zahradu u našeho rodinného domku a věčně si kladu otázku, kam s tím? Mám na mysli posekanou trávu, vytrhaný plevel ze záhonků, ořezané větve ze tújového živého plotu či ovocných stromků atd. Vždyť máme jen malou plochu, o kterou se staráme, a co dělají ti, kteří mají zahradu, že si tam mohou postavit tenisový kurt, myšleno obrazně. Kam všechen tento bioodpad dávají?

Jedna z možností, je pořídit si vlastní kompostér. Na menší zahradu by mohl postačovat. Dále, pokud to podporuje vaše město nebo vesnice, jsou popelnice na bioodpad, které se pravidelně vyvážejí. Zvlášť ve městech je tohle způsob, jak se mohou obyvatelé paneláku starat o okolí svých bytů a zbavovat se např. spadaného listí na podzim.

zahrada

Pokud ale máte velkou zahradu a tím pádem i 2x do měsíce hromadu posekané trávy, musíte se naučit mulčovat nebo si nechat trávu mulčovat. Od toho jsou tady nejrůznější firmy, které tyto služby nabízí. Třeba firma Sečení-mulčovaní se postará nejen o posekání trávy a mulčování trávy, ale hlavně ji můžete využít na zkulturnění těžce přístupných ploch, které je třeba alespoň jednou, dvakrát za rok posekat, tak jak vám ukládá zákon či místní vyhláška vašeho města či vesnice.

zahrada

Na zahradě vznikne během roku pěkná hromada bioodpadu a pokud nemáte vyřešeno jak jej likvidovat, budete mít brzy problém. Udržovaná zahrada, to je spousta času, které budete muset věnovat údržbě trávníku a okrasným dřevinám či záhonkům. Neměli byste se stát otrokem vaší zahrady, ale měli byste si udělat zahradu pro svou potěchu. Nechcete-li sekat trávník, tak si pořiďte zatravňovací kachličky, ale nebyla by to škoda? Vždyť práce na zahradě může být příjemný relax a odpočinek, kdy přestanete myslet na své pracovní záležitosti a budete mít radost z každé rozkvetlé kytičky či uzrálého rajčete. Je to úplně jiná práce než ta, kterou děláte kvůli výplaty.