Jaké problémy má v dnešní době zásobování lékáren

Jaké problémy má v dnešní době zásobování lékáren

V moderní době jsme si již zvykli, že ať přijdeme s receptem do jakékoliv lékárny, daný lék dostaneme. A pokud jej zrovna nemají, tak jej objednají a my si jej můžeme vyzvednout nejpozději následující den. To se však začíná v posledních pár letech měnit, neboť stejně jako ostatní obory, i zásobování lékáren https://technolife.cz/pharmacy-supply/ zasáhly nedávné události, které otřásly světovým děním.

Tou hlavní byla pandemie koronaviru, a to hned z několika důvodů. V první řadě vedla ke zvýšení prodeje léků na nachlazení, kašel a podobné obtíže, neboť jsou i dnes to nejlepší, co máme na toto onemocnění k dispozici.

auto na přepravu léků

K tomu se přidala i omezení, co se lidských kontaktů týče. Najednou bylo potřeba, aby lidé pokud možno pracovali z domova, některé výroby pak díky tomuto onemocnění přišly dočasně o většinu pracovníků. To vše samozřejmě zvedlo náklady na výrobu a také snížilo množství vyrobených léků. To vedlo jak ke zvýšení jejich ceny, tak i k jejich nedostatku. Lékárny již nemají ve skladech zásoby, ze kterých by mohly čerpat, a zásobování tedy vázne.

plný regál v lékárně

K tomu je potřeba přidat i snaha vlády vyřešit problém vysokých cen zastropováním cen u některých typů léků. Tím se mnozí výrobci dostali do situace, kdy se jim již nevyplatilo je vyrábět, vzhledem k již zmíněným zvýšeným nákladům, a tak s výrobou skončili. Tím se jen zvýšil nedostatek těchto přípravků na trhu.

Situaci nepomohla ani válka na Ukrajině, kdy uprchlíci také často potřebují lékařskou pomoc a léky. Ty firmy, které přežily pandemii, se ještě nestačily vzpamatovat a obnovit výrobu v plném rozsahu, a najednou mají mnohem více zákazníků. Nedostatek se tedy jen prohlubuje. Samozřejmě tak je tomu jen u určitých druhů léků. Zdaleka ne všechny tím byly zasaženy, avšak u těch, které ano, to zákazníci pocítili. Je samozřejmě pravděpodobné, že se situace opět srovná, a zdá se, že jsme na dobré cestě. Bude to však bohužel chvíli trvat.