Jaké by mělo být ideální pH v bazénu

Jaké by mělo být ideální pH v bazénu

Dnes již najdeme bazén prakticky na každé zahradě. Zatímco dříve se jednalo v podstatě o luxus, dnes se z toho stává něco naprosto normálního. A to je dobře, neboť vzhledem ke globálním změnám klimatu budou v létě stále vyšší teploty, a bazény jsou jedno z nejlepších řešení, jak je v pořádku přestát. Ty ovšem přináší svým vlastníkům i určité povinnosti, zvláště pokud chtějí, aby jim dlouho vydržely. A jednou z nich je i sledování kvality vody. To je důležitější, než by se mohlo zdát, neboť koupání ve znečištěné vodě by mohlo mít nepěkné zdravotní následky, zvláště u citlivějších lidí.

skákání do bazénu

Jedním z parametrů, který je takto sledován, je i pH v bazénu. To si pamatujeme ještě z fyziky základní školy, kdy jsme se učili o kyselinách a zásadách. Pravdou totiž je, že ačkoliv voda vytékající z hadice má ideální hodnoty, ty se mohou v bazénu v průběhu času vlivem vnějších podmínek měnit. Vinu na tom mají především nejrůznější mikroorganismy a další znečištění. Tomu se bohužel zvláště u venkovních typů prakticky nelze vyhnout. K tomu samozřejmě přispívá i pot, který z nás voda smyje, když se jdeme koupat. To je také jeden z důvodů, proč bychom se měli před koupáním v bazénu vysprchovat. To však doma dodržuje skutečně jen málokdo.

profesionální bazény musí mít nezávadnou vodu

Proto je dobré vždy vědět, jakou hodnotu v bazénu máme, a podle potřeby ji upravit. Jaká by ale měla správně být? To je otázka, nad kterou si mnozí lámou hlavu. Zdálo by se, že nejlepší bude ta neutrální, tedy 7. To však není pravda. Lidská kůže, podobně jako jiné organismy, jsou zvyklé na trošku kyselejší prostředí. Proto je nejlepší, pokud se pH pohybuje mezi hodnotou 5,5 až 6.Je jasné, že v tomto případě se bez pravidelných kontrol neobejdeme. Naštěstí existují poměrně levné testovací sady, které nám rychle řeknou, jaké parametry zrovna máme. Podle toho se pak můžeme zařídit a případně provést nápravu, či se jít vykoupat s tím, že voda je naprosto nezávadná. A to je cíl, kterého bychom se měli snažit dosáhnout.