Jak funguje kolagen na naši pleť

Jak funguje kolagen na naši pleť


Kolagen je tedy protein, nebo chcete-li bílkovina, kterou produkuje naše tělo. Je velmi oblíbeným doplňkem stravy a také se přidává do nejrůznějších kosmetických produktů, jako jsou pleťové krémy, pleťová séra a další. Co říká marketing kolem produktů s kolagenem? Že zlepší elasticitu vaší pokožky, pomůže jednak k prevenci, tak ke zmírnění již vzniklých vrásek, lépe prokrví vaši pokožku a dodává vám mladistvý vzhled. Kde je ale pravda?

svaly

Přibližme si více samotný kolagen. Jaká je jeho hlavní funkce? Kolagen představuje jakýsi stavební kámen nejen pro naši pleť, ale také pro naše kosti, svaly nebo vazy. Naše tělo si tvoří kolagen přirozeně, ovšem jak náš věk narůstá, produkce kolagenu naopak klesá. Kdy k tomu dojde? Zhruba od 25 let se začíná snižovat produkce kolagenu. Ne nijak dramaticky, ale ano. Postupně ubývá. Větší úbytek u žen pak nastává v období menopauzy. A protože kolagen je důležitou prevencí proti stárnutí, měli bychom se zaměřit na užívání doplňků stravy s kolagenem, případně na kosmetiku s kolagenem nebo kosmetiku, která kolagen podporuje, abychom si udrželi zdravý a mladistvý vzhled. Kolagen se prodává ve formě kapslí, peptidových prášků, tabletek nebo nápojů. Různě druhy kolagenu jsou vhodné na různé věci. Některý je vhodný pro zdravé kosti, některý na svaly, jiný na zrak, některý je čistým kolagenem na pleť.

žena s krémem

O tom, jestli kolagenové doplňky skutečně fungují se vedou různé diskuze a dohady. Je zapotřebí více studií, ale ty, které se již nyní provedly, mají zatím velmi slibné výsledky. A co kosmetické krémy na pleť? Například krémy s retinole, nebo tretinoinem podporují tvorbu kolagenu v naší pleti. Krémy a séra s vitamínem C stejně tak. Vitamín C je obecně pro tvorbu kolagenu velice důležitý. Existují také samozřejmě krémy, které přímo obsahují kolagen, a jsou určené pro zpevnění pleti.